Nocna Ekstremalna Droga Krzyżowa
sobota, 06-03-2021 | dodał: Administrator
Serdecznie zapraszamy na Nocną Drogę Krzyżową. Droga ta ma charakter modlitwy, odprawianej indywidualnie w intencji rodzin.
Drogę rozpoczniemy eucharystią, następnie indywidualnie wyruszymy zaproponowaną trasą z Lubania do Zgorzelca, podczas modlitewnej wędrówki, w ciszy będziemy rozważać 14 stacji męki Pana Jezusa.
Za wstawiennictwem św. Józefa, będziemy prosić Boga o swoje błogosławieństwo dla wszystkich rodzin.
Nie jest to pielgrzymka, jest to indywidualna forma modlitwy.
Pamiętaj, że osoba wybierająca się na trasę NDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na NDK może odbywać się wyłącznie za zgodą opiekunów prawnych.
Zanim zdecydujesz się wziąć udział:
- Zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat ZDK i zdecyduj, czy chcesz podjąć wyzwanie.
- Zgorzelecka Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy proponowanej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami.
- Ma charakter indywidualny (nie idziemy zwartą grupą), jednak w sytuacjach nieprzewidywalnych pomagajmy sobie nawzajem.
- Przejście trasy ZDK ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorąc w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.
- Zapoznaj się z przebiegiem trasy i oceń, czy jesteś w stanie ją przejść.
Zanim wyruszysz z domu KONIECZNIE:
- przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,
- weź ze sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek, nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do warunków atmosferycznych panujących podczas Drogi Krzyżowej
- miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy (power bank), latarkę do ręki lub czołową, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe) – w polskim prawie podczas poruszania po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wymagane jest posiadanie odblasku.
- sprawdź prognozę pogody,
- poinformuj bliskich o planowanym wyjściu i planowanej trasie,
- zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi (znajomi pod telefonem lub TAXI); pamiętaj, że w NDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
- przemyśl to, jak wrócisz po Drodze Krzyżowej,
- zapoznaj się z przebiegiem i charakterem trasy
Warto:
- przygotować sobie własny drewniany krzyż,
- wziąć ze sobą GPS, pliki z wgranymi śladami tras można uzyskać pisząc na adres jakub.krupinski.84@gmail.com
Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.
PÓJŚĆ
Poruszanie się na trasie
- W czasie Nocnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji.
- Jednym z kluczowych elementów jest bezpieczeństwo. Zadbaj o to, by być dobrze widocznym! Noś odblaski w widocznym miejscu lub najlepiej kamizelkę odblaskową. Pamiętaj, że nocny marsz zwiększa ryzyko związane z poruszeniem się po drogach.
- Zgodnie z prawem, NDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia.
- Nie planuj nadmiernie długich postojów.
- Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.
- Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę.
Trzeba pokonać trasę ponad 33 km w nocy. Samotnie lub w niewielkiej grupie, w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać.
W tym wyzwaniu najważniejsze jest dotarcie do granicy bólu. Do momentu, w którym wszystko mówi: czemu nie jestem w domu, w ciepłym łóżku. Ten, kto przekracza tę granicę, opuszcza strefę komfortu. Otwiera się na nowe wyzwania. A to daje szansę na kolejne decyzję o zmianie życia.
Drugi etap – wyzwanie podjęte, pierwsze setki metrów, kilka kilometrów już za Tobą.
Jest normalnie, po prostu idziesz, co jakiś czas kolejna stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki, jest całkiem w porządku, nic wielkiego – na razie zwykły marsz.
Wszelkie informacje o zapisach i sprawach organizacyjnych można uzyskać na profilu wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1123491468071869